Skip to main content

National Coal Board (Membership)

Volume 720: debated on Tuesday 16 November 1965

The text on this page has been created from Hansard archive content, it may contain typographical errors.

asked the Minister of Power what changes there have been in the membership of the National Coal Board since 15th October, 1964; and if he will state the residual service and age of each present member of the Board, both full-time and part-time.

Mr. A. H. A. Wynn's term of office as a full-time member expired on 20th February, 1965. Mr. D. J. Ezra was appointed a full-time member of the Board on 1st July, 1965, in succession to Mr. F. Wilkinson who retired on 30th June. The date of expiry of each member's appointment and his present age are given below: