Skip to main content

Scottish Office (Permanent Under-Secretary)

Volume 130: debated on Monday 28 March 1988

The text on this page has been created from Hansard archive content, it may contain typographical errors.

To ask the Secretary of State for Scotland if he will list the posts previously held by the recently appointed permanent under-secretary to the Scottish Office, giving for each post the date appointed and the grades at which the post was held.

Mr. Hillhouse joined the Civil Service in 1960. He first entered the Government communications headquarters and then transferred in 1962 to the Scottish Office, where he was assigned as an assistant principal to the Scottish Education Department, spending his first four years on a variety of short-term assignments. His career subsequent to his promotion to principal in 1966 is outlined below:—

DatePost
3 October 1966SED—Finance—Principal
20 September 1971Treasury, on secondment—Principal
26 August 1974Scottish Office—Management group support staff—Assistant secretary
20 May 1975Scottish office—Finance co-ordination Assistant secretary
3 October 1977Scottish home and health department—Police services—Assistant secretary
1 August 1980Scottish office—Principal finance officer—Under secretary
1 August 1985SED—Under secretary
1 December 1987SED—Secretary grade 2