Skip to main content

Quangos

Volume 228: debated on Thursday 8 July 1993

The text on this page has been created from Hansard archive content, it may contain typographical errors.

To ask the Secretary of State for the Home Department if he will list the former Members of this House who have been appointed since 1988 by his Department to quasi autonomous non-governmental organisations; and if he will list in each case the title of the post, the salary, the duration of the appointment, and the party which the former hon. Member represented.

The following former Members have been appointed to Home Office non-departmental public bodies:

  • David Bellotti
  • Trustee of the Community Development Foundation
  • Expenses only
  • Appointed January 1992 for 3 years
  • Liberal Democrat
  • Right hon. Lord Carlisle of Bucklow, QC
  • Chairman of the Criminal Injuries Compensation Board
  • Salary £31,350
  • Appointed 1 March 1989 until 31 March 1995
  • Conservative
  • John Cartwright
  • Member of the Police Complaints Authority
  • Salary £38,020
  • Appointed for 3 years from October 1992
  • SDP
  • Sheila Faith
  • Member of the Parole Board
  • Fee Paid; £139 per attendance
  • Appointed 1 June 1991 for 3 years
  • Conservative
  • Ben Ford
  • Member of the Firearms Consultative Committee
  • Expenses only
  • Appointed 1989 for 2 years
  • Labour
  • Lord Kimball
  • Chairman of the Firearms Consultative Committee
  • Expenses only
  • Appointed for 5 years from 1989
  • Conservative
  • Anna McCurley
  • Member of the Horserace Betting Levy Board
  • Salary £11,640
  • Appointed 1988 for 3 years extended until 1994
  • Conservative
  • Michael Meadowcroft
  • Trustee of the Community Development Foundation
  • Expenses only
  • Appointed 1986, extended until 1994
  • Liberal
  • Norman Miscampbell, QC
  • Member of the Criminal Injuries Compensation Board
  • Fee £246 per day
  • Appointed 22 March 1993 until 31 March 1995
  • Conservative
  • Lord Wyatt of Weeford
  • Chairman of the Horserace Totalisator-Board
  • Salary £90,918
  • Appointed 1976; reappointed 1993 for 2 years
  • Labour
Information in respect of the parole local review committees is not readily available and could be obtained only at disproportionate cost. Information in respect of the Fire Services Examination Board is not available.