Skip to main content

Prayers

Volume 738: debated on Thursday 26 October 2023

[Mr Speaker in the Chair]

Business Before Questions

The Vice-Chamberlain of the Household reported to the House, That the Address praying that His Majesty will appoint Dame Laura Cox to the Office of Ordinary Member of the Independent Parliamentary Standards Authority with effect from 1 August 2023 for the period ending 31 July 2028 was presented to His Majesty, who was graciously pleased to comply with the request.

The Vice-Chamberlain of the Household reported to the House, That the Address praying that His Majesty will re-appoint Dame Susan Bruce as an electoral commissioner with effect from 1 January 2024 for the period ending 31 December 2026; appoint Sheila Ritchie as an electoral commissioner with effect from 1 February 2024 for the period ending 31 January 2027; and appoint Carole Mills as an electoral commissioner with effect from 1 January 2024 for the period ending 31 December 2027, was presented to His Majesty, who was graciously pleased to comply with the request.