Cookies: We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies. Find out more
House of Commons Hansard
x
Business before Questions
17 December 2018
Volume 651

Electoral Commissioners

The Vice Chamberlain of the Household reported to the House, That the Address of 21 November, praying that Her Majesty will appoint Lord Gilbert of Panteg and Joan Walley as Electoral Commissioners with effect from 1 November 2018 for the period ending on 31 October 2022; and Alastair Ross as an Electoral Commissioner with effect from 1 November 2018 for the period ending on 31 October 2020, was presented to Her Majesty, who was graciously pleased to comply with the request.

Independent Parliamentary Standards Authority

The Vice Chamberlain of the Household reported to the House, That the Address of 12 December, praying that Her Majesty will appoint Richard Lloyd to the office of ordinary member of the Independent Parliamentary Standards Authority for a period of five years with effect from 1 December 2018, was presented to Her Majesty, who was graciously pleased to comply with the request.